Prof.Dr.Ender YARSAN
Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı
   
 

 

I. Uluslararası, VI. Ulusal Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Kongresi – Kayseri  
 
Kayseri I.Uluslararası, VI. Ulusal Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Kongresi; Kayseri’de, Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nin ev sahipliğinde 4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Haber

Arı Çalıştayı, VetArı 6 - Burdur 
 
Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği öncülüğünde, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğrenci Topluluğu IVSA ile birlikte organize edilen “Arı Çalıştayı (VetArı 6)” 3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde Burdur’da başarıyla gerçekleştirilmiştir. Haber

Panel: "Arıcılıkta Sorunlar ve Çözüm Önerileri" - Ankara 
 
Ankara Arıcılar Birliği tarafından düzenlenen Panel'e "Arıcılıkta Veteriner İlaçları ve Kalıntı Sorunu" başlıklı bir Sunu ile katılım sağladım. Bu alanda çalışanlar için faydalı olması dileğiyle. Sunu

VetAnka 2019  
 
VetAnka2019; "Küresel Tehdit: Antimikrobiyal Direnç" konusunda bilgilerimizi paylaştık. Emeği geçenlere, VetAnka ekibine teşekkürler...

5. Ulusal (1. Uluslararası) Sürü Sağlığı Kongresi 
 
Sürü Sağlığı Kongresi 14-17 Ekim 2018 tarihlerinde başarıyla gerçekleştirildi. TVHB adına Açılış Konuşması ve "Küresel Tehdit: Antimikrobiyal Direnç" başlıklı Sunu ile Kongreye katıldım. Emeği geçenlere, katkı ve katılım sağlayanlara teşekkürler.

VFTD 9. Olağan Kongresi
 
Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği'nin 9. Olağan Genel Kurulu 8 Eylül 2018 Cumartesi günü A.Ü.Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı Seminer Salonunda gerçekleştirilmiştir. Katkı ve katılım sağlayan üyelerimize meslektaşlarımıza teşekkür ederiz. Yeni dönem de görev yapacak Yönetim Kuruluna da (Ender Yarsan, Levent Altıntaş, Begüm Yurdakök Dikmen, Hüsamettin Ekici, Sedat Sevin) başarılar dilerim.

2018 Dünya Veteriner Hekimleri Günü 
 
Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği ile Veteriner Onkoloji Derneğinin katkılarıyla bu Program kapsamında Prof.Dr. İbrahim Demirkan tarafından, A.Ü.Veteriner Fakültesi, Satı Baran Konferans Salonunda "Kanser:Nitelikli Başarısızlık" konulu bir Konferans verildi. Son derece faydalı bir sunu oldu; kendisine teşekkür ediyoruz.

IV. Türk Veteriner Hekimliği Kurultayı, Antalya
 
"Antibiyotik Farkındalık Haftası" münasebetiyle 20 Kasım 2017 de Akcaabat Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte "Bilinçli Antibiyotik Kullanımı" konusunda bir Konferans verdim. Davetleri ve misafirperverlikleri için öncelikle Sayın Sebahattin Yazıcı'ya; etkinliği düzenleyen Akcaabat Belediyesine ve katılım sağlayan öğrenci kardeşlerimize ve konuklara içtenlikle teşekkür ediyorum. Sunu

VetArı5, 2018
 
"Antibiyotik Farkındalık Haftası" münasebetiyle 20 Kasım 2017 de Akcaabat Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte "Bilinçli Antibiyotik Kullanımı" konusunda bir Konferans verdim. Davetleri ve misafirperverlikleri için öncelikle Sayın Sebahattin Yazıcı'ya; etkinliği düzenleyen Akcaabat Belediyesine ve katılım sağlayan öğrenci kardeşlerimize ve konuklara içtenlikle teşekkür ediyorum. Sunu

Buzağı Kayıpları Sempozyumu, Kırıkkale
 
21 Aralık 2017, Kırıkkale. Buzağı Kayıpları Sempozyumu. Meslektaşlarımız ve Yetiştiricilerle "Veteriner İlaçları ve İlaçtan Kaynaklanan Sorunlar" konusunu paylaştık. Emeği geçenlere, katılım sağlayanlara teşekkür ediyorum.

Konferans: Bilinçli Antibiyotik Kullanımı, Trabzon
 
"Antibiyotik Farkındalık Haftası" münasebetiyle 20 Kasım 2017 de Akcaabat Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte "Bilinçli Antibiyotik Kullanımı" konusunda bir Konferans verdim. Davetleri ve misafirperverlikleri için öncelikle Sayın Sebahattin Yazıcı'ya; etkinliği düzenleyen Akcaabat Belediyesine ve katılım sağlayan öğrenci kardeşlerimize ve konuklara içtenlikle teşekkür ediyorum. Sunu

 
e-Reçete Dersi. 9-10 Kasım 2017, Ankara
 
e-Reçete düzenlemesi 2018 yılı Ocak ayı itibariyle tüm Türkiye’de olacak şekilde yürürlüğe girdi. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğrencilerimizi bu konuda bilgilendirmek düşüncesiyle, Anabilim Dalımız programları içerisinde yer alan “Farmakaloji-I ve Reçete Bilgisi” Uygulama Dersi kapsamında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Veteriner Sağlık Ürünleri Dairesi Başkanlığı, Çalışma Grubu Sorumlusu Arif Özkan tarafından bir Sunu yapıldı.

 
Vet-Arı Laboratuvarı
 
T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Bal Arısı (Apis mellifera spp.) Bağırsak Mikrobiyotasının Probiyotik Olarak Geliştirilmesi ve Nosema spp. Enfeksiyonu Sağaltımında Alternatif Bir Uygulama Olarak Değerlendirilmesi” başlıklı proje kapsamında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı’nda Vet-Arı Laboratuvarı oluşturulmuştur.

"Bilinçli Antibiyotik Kullanımı" Eğitim Programı, 25 Mart 2017. Malatya
 
Malatya VHO tarafından düzenlenen etkinlikte meslektaşlarımız ile bir araya gelme fırsatı bulduk. Faydalı ve dolu dolu bir Program oldu. Emeği geçenlere, katkı ve katılım sağlayanlara teşekkür ederim. Sunu

Dünya Veteriner Hekimleri Günü, 2017
 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından organize edilen “2017 yılı Dünya Veteriner Hekimleri Günü” 29 Nisan cumartesi günü Anıtkabir ve Ankara 75. Yıl Hipodromunda düzenlenen törenlerle kutlandı. 2017 yılı teması “Antibiyotik Dirence Karşı Farkındalıktan Mücadeleye” olarak belirlenmiştir.

TVHB Oda Başkanları Toplantısı, Şanlıurfa
 
 

TVHB Oda Başkanları Toplantısı 8 Nisan 2017 de Şanlıurfa'da gerçekleştirildi. Son derece güzel ve samimi ev sahipliğinden dolayı Şanlıurfa Odası Başkanı Sayın Abdullah Bey ve arkadaşlarına; katılım sağlayan meslektaşlarımıza teşekkür ederim...

 

VetEBA Kongresi. 3 Mart 2017. Kayseri.
 

"Veteriner Hekimlikte Akılcı Antibiyotik Kullanımı ve Antimikrobiyal Direnç". Son derece önemli bir konu. Öğrenci kardeşlerimizle bir arada oldukı. Emeği geçenlere, katkı ve katılım sağlayanlara teşekkürler. 

VetArıIII 2016 - Kazan, Ankara

 

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği olarak Fakültemiz VetAnka Topluluğu ile organize ettiğimiz geleneksel Arı Çalıştayının üçüncüsünü de başarılı bir şekilde tamamladık. Çalıştay 1 Ekim 2016 tarihinde Ankara'nın Kazan ilçesinde gerçekleştirildi. Emeği geçenlere, Sayın Kürşat Zeynel Utlu ve Sibel Utlu'ya, Beyçeri Arıcılığa, Çalıştayımıza katkı ve katılım sağlayanlara teşekkürler.

V. Ulusal Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Kongresi - Bursa
 

V. Ulusal Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Kongresi Bursa’da, Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nin ev sahipliğinde 1-4 Eylül 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Kongre’de emeği geçenlere; Dernek Yönetim Kuruluna ve Düzenleme Kuruluna; sponsor kurum ve kuruluşlara, katkı sağlayanlara ve bütün meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Evcil Hayvanlarda Zehirli Bitkiler
 

Zehirli Bitkiler Kitabımızın baskısı tamamlandı ve Güneş Kitabevi'nden olacak şekilde satışa sunuldu. Emeği geçenlere ve katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Faydalı olması dileğiyle...

Dernek Hatıra Ormanı - Kırıkkale

 

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği olarak Kırıkkale Üniversitesi Kampüsüne; üyelerimiz adına olacak şekilde 150 adet çam dikerek "Hatıra Ormanı" oluşturuldu. Emeği geçenlere, katkı sağlayanlara ve destek olanlara teşekkür ederiz.

Su Hayvanları Hastalıkları Eğitimi - Bursa
 

TVHB, Bursa Veteriner Hekimler Odası, U.Ü. Veteriner Fakültesi Su Ürünleri Hastalıkları Anabilim Dalı ve Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü işbirliğiyle "Su Hayvanları Hastalıkları Eğitimi" 5-6 Mayıs 206 tarihlerinde gerçekleştirildi. Emeği geçenlere teşekkürler.

Dünya Veteriner Hekimleri Günü Kutlamaları - Ankara
 

30 Nisan 2016 Cumartesi; Dünya Veteriner Hekimleri Günü olarak tüm Dünya'da ve Ülkemizde çeşitli etkinlikler ile kutlandı.

Dünya Veteriner Hekimleri Günü Kutlamaları - Kırıkkale
 

Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesinde Akademik Personel ve Öğrenci kardeşlerimizle bir arada olduk. Tek Sağlık ve Sürekli Eğitimi konuştuk; Önlük Giyme ve Ağaç Dikme Etkinliklerine katıldık. Rahmetli Hocamız Prof.Dr.Mehmet Gürkan'ı da bu vesileyle anma fırsatı bulduk. Emeği geçenlere teşekkürler.

Veteriner Gastroenteroloji Çalıştayı, Afyon
 

Veteriner Gastroenteroloji Çalıştayı, 16-17 Nisan 2016. Afyonkarahisar.  Emeği geçenlere; katkı ve katılım sağlayanlara teşekkürler...

3. Kariyer Günleri ve Sektörel Buluşma - VetAnka
 

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde VetAnka tarafından tertip edilen "3. Kariyer Günleri ve Sektörel Buluşma" etkinliği. Emeği geçenlere katkı ve katılım sağlayanlara teşekkür ediyorum.

Akılcı Antibiyotik Kullanımı
 

Veteriner Fakültesi ve Besd-Bir tarafından organize edilen Seminerde meslektaşlarımızla ve ilgililerle "Akılcı Antibiyotik Kullanımı" konusunu paylaştık. Faydalı ve bir program oldu. 27 Şubat 2016, Ankara.

TAGEM - Program Değerlendirme Toplantısı; Antalya
 

TAGEM - Program Değerlendirme Toplantısı; Antalya. Şubat 2016.

Veteriner Hekimlikte Akılcı Antibiyotik Kullanımı - Bolu
 

"Veteriner Hekimlikte Akılcı Antibiyotik Kullanımı" konusunda ANC Firması ve Beypiliç çalışanlarına bilgilendirme Toplantısı. Ocak 2016 - Bolu. Faydalı bir eğitim programı oldu. Teşekkürler.

TVHB Oda Başkanları Toplantısı - Denizli
 

27-29 Kasım 2015 tarihlerinde Denizli'de TVHB Oda Başkanları Toplantısı gerçekleştirildi. Bu organizasyonu gerçekleştiren Denizli Oda Başkanı Sayın Türkay Berberoğlu ve Yönetim Kurulu'na; katkı ve katılımlarından dolayı Oda Başkanlarımıza ve temsilcilerine teşekkür ediyorum

Güncel Endişe “Antimikrobiyal Direnç”
 

Antimikrobiyal Direnç bugün için tüm Dünya’da ve Ülkemizde önemi giderek artan bir kavramdır. Bu konu uluslararası ölçekte en üst kurumlar ve yetkililer tarafından sahiplenilmekte ve direncin önlenmesi konusunda ulusal/uluslararası strateji planları hazırlanmaktadır.

Devamı

100. Yılında Yabanabad'dan Kızılcahamama'a Sempozyumu - Ankara
 

6-8 Kasım 2015 tarihlerinde Kızılcahamam Çam Otelde gerçekleştirilen Sempozyum için katkı sağlayanlara, emeği geçenlere teşekkürler. Hafta sonu hem kısa süreli bir dinlenme hem de Sempozyum Bilimsel kısmına katılım fırsatı bulmuş olduk. Sempozyumda "Kara Akbaba" konusunda bir Tebliğ tarafımdan sunuldu.

VetArı 2 Çalıştayı - Ankara
 

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği öncülüğünde organize edilen “Arı Çalıştayı (Vet-Arı2)” 23-24 Ekim 2015 tarihlerinde Ankara’da başarıyla gerçekleştirilmiştir. Çalıştay; teorik ve uygulamalı eğitimi içeren iki günlük bir program olacak şekilde planlanmıştır.

VESSPA 2015 - Bursa
 

10 Ekim 2015 tarihinde Bursa'da VESSPA 2015 Etkinliğine katılarak "Hayvansal Gıdalarda Veteriner İlaç Kalıntıları" konusunu öğrencilerle paylaştım. Daha sonrasında Bursa'da birkaç yeri de gezme fırsatım oldu. Kongre de emeği geçenlere ve Misafirperverliğinden dolayı Oda Başkanımız ve Değerli dostum Sayın Sinan Sağlam'a içtenlikle teşekkür ediyorum.

Bütün Yönleriyle Çubuk ve Çevrsi Sempozyumu - Ankara
 

9 Ekim 2015, Çubuk - Ankara. "Ekolojik Kirlilik ve Canlılar Üzerindeki Etkileri" başlıklı Sunu tarafımdan yapıldı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Genel Kurulu - Ankara

 

Derneğimizin 8.Olağan Genel Kurulu 19 Eylül 2015 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi. Emeği geçenlere teşekkür ederken yeni Dönem Yönetim Kuruluna da şimdiden başarılar.

Deney Hayvanları Sertifika Programı - Ankara
 

ANKÜSEM tarafından düzenlenen Deney Hayvanları Sertifika Programı; Satı Baran Konferans salonu, 1 Ekim 2015. Sunu

32. Dünya Veteriner Kongresi - İstanbul
 

Dünya Veteriner Hekimliği Kongresi (WVC 2015) İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde Açılış Seramonisi ile başladı. Ülkemiz ve mesleğmiz için faydalı olması dileğiyle.

Halk Sağlığı Uygulamalarında Veteriner Hizmetlerinin Rolü - Ankara

 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından 16 Haziran 2015 tarihinde “Halk Sağlığı Uygulamalarında Veteriner Hizmetlerinin Rolü Sempozyumu” düzenlendi. Türk Veteriner Hekimleri Birliği adına Sempozyuma katılarak TVHB’nin “Tek Sağlık” konseptine bakış açısını ve bu anlamda bugüne kadar yapılan faaliyetleri ayrı başlıklar halinde tarafımdan sunuldu.

Hatay'ın Çevre Sorunları ve Çözüm Önerileri Sempozyumu - Hatay
 

28-30 Mayıs tarihleri arasında Hatay'da Çevre Sorunları ve Çözüm Önerileri konulu bir Sempozyum düzenlendi. Emeği geçenlere ve katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Gerçekten son derece güzel ve başarılı bir etkinlik oldu. Yetişmesinde emeğimizin olduğu; Danışmanılığı yaptığım Yrd.Doç.Dr Mustafa Yipel Sempozyum Başkanları arasında idi; açıkcası böylesine başarılı bir etkinliği gerçekleştirdiği için ayrıca gurur duydum. Kendisini de özellikle tebrik ediyorum.

TRT Radyo Programı - Trabzon
 

Trabzon VHO açılışı için bulunduğumuz Trabzon'da; Veteriner İlaç Kalıntıları, Halk Sağlığı yönüyle önemi ve bu yöndeki mevcut durum konusunda Bölge Radyosunda TVHB adına değerlendirmeler yaptık. Güzel ve faydalı bir Program oldu.

TVHB - Oda Başkanları Toplantısı - Trabzon
 

TVHB Oda Başkanları Toplantısı 9-10 Mayıs tarihlerinde Trabzon'da gerçekleştirildi. Toplantı'dan bir gün önce Trabzon VHO Hizmet Binası açılışı da yapıldı. Bizlere gösterdiği yakın ilgi ve misafirperverliklerinden dolayı; böylesine önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmalarında dolayı Oda Başkanımız Sayın Sebahattin Yazıcı'ya ve onun şahsında tüm emeği geçenlere, Okan Barutçu kardeşimize içtenlikle teşekkür ediyorum. 

Dünya Veteriner Hekimler Günü -Tekirdağ
 

30 Nisan 2015; Namık Kemal Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde yapılan çeşitli etkinliklerle Dünya veteriner Hekimleri Günü kutlandı. Kutlama Programı kapsamında düzenlenen Panel'de "Veteriner İlaç Kalıntılar ve Halk Sağlığı Yönüyle Önemi" konulu Sunu tarafımdan yapıldı.

Deney Hayvanları Sertifika Programı - Ankara
 

6 Mayıs 2015. Sertifika Programı kapsamında; askerlik görevimi de tamamladığım GATA'da "Deney Hayvanlarında İlaç Kullanımı" dersi tarafımdan sunulmuştur.

Dünya Veteriner Hekimler Günü - 2015
 

25 Nisan 2015; Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından Anıtkabir ve Hipodrom da törenler düzenlenmiştir.

II. Kariyer Günleri ve Sektörle Buluşma Sempozyumu - VetAnka 2015 - Ankara
 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Koordinasyonunda Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğrenci Topluluğu VetAnka tarafından düzenlenen Sempozyum 25-28 Mart 2015 tarihlerinde başarılı bir şekilde tamamlandı. Emeği geçenlere, katkı ve katılım sağlayanlara içtenlikle teşekkür ediyorum. Böylesine güzel etkinliklerde tekrar bir arada olmak dileğiyle...

"Kedi ve Köpek Hekimliği" Kitabı - Güneş Kitabevi
 

Editörlüğünü yaptığım "Kedi ve Köpek Hekimliği" Kitabının basımı tamamlandı ve satışa sunuldu. Güneş Kitabevinden olacak şekilde çıkarttığımız Kitap 16 Yazarın katkılarıyla tamamlandı. Emeği geçenlere içtenlikle teşekkür ediyorum. 

Veteriner İlaç Kullanımında Temel İlkeler ve Küçük Hayvan Kliniklerinde Antibiyotik Kullanımı - Ankara
 

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası ve Veta D tarafından düzenlenen Eğitim Programı. 22 Mart 2015 - Ankara

TVHB 46. Genel Kurulu - Ankara
 

Türk Veteriner Hekimleri Birliğinin 46. Genel Kurulu 29-30 Kasım 2014 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirildi. 30 Kasım da yapılan seçimler sonucunda benim de içinde yer aldığın ve Sayın Talat Gözet tarafından sunulan liste seçimi kazandı. 2006 tarihinden itibaren başlayan TVHB Merkez Konseyi görevim nasip olursa bu dönem de devam edecek. Faydalı çalışmalar yapabilmek temennisiyle bizlere destek olan meslektaşlarımıza içtenlikle teşekkür ediyorum...

V. Türkiye Zoonotik Hastalıklar Sempozyumu - Erzurum
 

Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,  Türkiye Enfeksiyoz Hastalıklar ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanları Derneği ve Türk Veteriner Hekimleri Birliğince düzenlenen "V.Türkiye Zoonotik Hastalıkları Sempozyumu,  Bölgede Sorun Olan Zoonozlar"  başlığıyla 24-25 Ekim 2014 tarihinde Erzurum Atatürk üniversitesi konferans salonunda yoğun bir katılımla gerçekleştirilmiştir.

Arı Çalıştayı (Vet-Arı) 2014 - Ankara
 

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği öncülüğünde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğrenci Topluluğu VetAnka ile birlikte organize edilen “Arı Çalıştayı (Vet-Arı)” 17-18 Ekim 2014 tarihlerinde Ankara’da başarıyla gerçekleştirilmiştir. Çalıştay; teorik ve uygulamalı eğitimi içeren iki günlük bir program olacak şekilde yapılmıştır. Haber

Veteriner Hekimlikte Bilinçli İlaç (Antibiyotik) Kullanımı ve İlaç Kullanımından Kaynaklanacak Riskler - Amasya
 

Amasya Veteriner Hekimler Odası tarafından düzenlenen ve Prof.Dr.Ender Yarsan tarafından sunulan Konferans 06 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Konferans kapsamında başlıca üç konu ele alındı; Veteriner İlaçlarının Bilinçli ve Güvenli Kullanımı - Hayvansal Gıdalarda Veteriner İlaç Kalıntıları - Antimikrobiyal Direnç. Sunu

1. Veteriner At Bilimleri Öğrenci Semineri - Ankara
 

25-27 Nisan 2014 tarihleri arasında Ankara'da Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Atlı Spor Topluluğu tarafından organize edilen Programda "Atlarda İlaç Kullanımı" ve "Doping" konularını sundum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sunu

VESBA 2014 - Bursa
 

Bursa Veteriner Hekimler Odası ile Uludağ Üniv. Veteriner Fakültesi tarafında düzenlenmen VESBA 2014 Öğrenci Kongresi başarılı nbir şekilde tamamlandı. Kongrede "Hayvansal Gıdalarda Veteriner İlaç Kalıntıları" konulu Sunu tarafımdan gerçekleştirildi. Sunu

TAGEM Araştırma Projeleri Grup Toplantısı, Antalya
 

TAGEM 2014 Hayvan Sağlığı Araştırma Projeleri Grup Toplantısı, 3-7 Mart 2014 tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirildi. Son derece faydalı ve verimli bir toplantı oldu. Emeği geçenlere ve katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.

ANKUSEM - Deney Hayvanları Sertifika Programı
 

Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından Ocak 2014 döneminde Deney Hayvanları Sertifika Programı gerçekleştirilmiştir. Program kapsamında "Deney Hayvanlarında İlaç Kullanımı" dersi tarafımdan sunulmuştur. Program sonrasında 15 Ocak 2014'te Rektörlül Binasında Sertifika Töreni yapılmıştır. Sunu

Uluslararası 2. Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi
07-10 Kasım 2013, Konya
 

Helal ve Sağlıklı Gıda Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen uluslararası katılımlı "Helal ve Sağlıklı Gıda Kongresi" Konya Dedeman Otelde geniş bir katılımcı profili ve başarılı bir organizasyonla tamamlandı. Kongrenin ikinci gününde (8 Kasım 2013) "Hayvansal Gıdalarda Veteriner İlaç Kalıntıları" başlıklı konu Prof.Dr.Ender Yarsan tarafından sunuldu. Sunu

Küçük Hayvanlarda Antibiyotik Kullanımı Eğitim Programı; 26 Ekim 2013 - Ankara
 

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası ve Veta D Danışmanlık Firmasınca organize edilen Hizmet içi Eğitim Programında "Veteriner ilaçlarının kullanımında temel ilkeler ve küçük hayvan hekimliğinde antibiyotik kullanımı" konusu Prof.Dr.Ender Yarsan tarafından sunuldu. Sunu

31. Dünya Veteriner Kongresi
17-20 Eylül 2013 - Prag, Çek Cumhuriyeti
 

31. Dünya Veterine Kongresi 17-20 Eylül 2013 tarihlerinde Prag'da gerçekleştirildi. 32. Kongre 2015 tarihinde ülkemizde düzenlenecek; bu vesileyle TVHB Merkez Konseyi olarak bu etkinliğe katılım sağlandı. Bilimsel olarak paralel oturumlar şeklinde farklı başlıklar halinde Veteriner Hekimlik ile ilgili konular değerlendirildi. Organizasyon olarak çok da başarılı olmayan bir etkinlikti.

Laboratuvar Hayvanları Bilimi 3. Ulusal Kongresi
26-28 Eylül 2013 - Kayseri
 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Erciyes Üniversitesi ve Laboratuvar Hayvanları Bilim Derneğinin ortaklaşa düzenledikleri Uluslararası katılımlı 3. Ulusal Laboratuvar Hayvanları Bilimi Kongresi 26-28 Eylül 2013 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Melikgazi-KAYSERİ’de gerçekleştirildi. Kongreye "Farmakoloji ve Toksikoloji Çalışmalarında Rat Modelleri" başlıklı bir sunu ile katıldım. Sunu

IV. Ulusal Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Kongresi
11-14 Eylül 2013 - Elazığ

IV. Ulusal Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Kongresi Elazığ’da, Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nin ev sahipliğinde 11-14 Eylül 2013 tarihinde gerçekleştirildi. Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı tarafından, Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği’nin desteğiyle düzenlenen kongre, Prof.Dr. Mustafa Temizer Konferans Salonu'nda yapıldı.

Dünya Veteriner Hekimleri Günü
27 Nisan 2013 - İstanbul
 

Dünya veteriner Hekimleri Birliği tarafından 2000 yılında alınan bir kararla Nisan ayının son Cumartesi Günü Dünya Veteriner Hekimleri Günü olarak kutlanmaktadır. Hazırlığı ve Senaryosu Prof.Dr.Ender Yarsan tarafından yapılan "Vaccination- Aşılama" filmi bu kapsamda hazırlanmış ve TVHB tafından sunulmuştur. http://www.youtube.com/watch?v=dCGoML2FC0Y http://www.dailymotion.com/video/xzgy1o_tvhb-asilama_tech#.UYIgPKJ7LSj

"Klinikte Bilinçli Antibiyotik Kullanımı ve Veteriner Laboratuvarlarından Destek Alımı" Semineri
19 Nisan 2013 - İstanbul
 

Veteriner Akademisi tarafından İstanbul'da düzenlenen Eğitim Seminerinde "Küçük Hayvan Kliniğinde Antibiyotiklerin Bilinçli Kullanımı ve Direnç Kavramı” başlıklı Sunu Prof.Dr.Ender Yarsan tarafından gerçekleştirildi. Sunu

Veteriner İlaç Kalıntıları Sempozyumu
10 Nisan 2013 - Samsun
 

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneğinin de paydaşları arasında bulunduğu "Veteriner İlaç Kalıntıları Sempozyumu" 10 Nisan 2013 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Sempozyum Videosu

VESBA 2013 - ONUR ÖDÜLÜ
14-17 Mart 2013 -Bursa
 

“Veteriner Hekimliğe Sektörel Bakış” (VESBA 2013) 14-17 Mart 2013 tarihlerinde Bursa'da gerçekleştirildi. Toplantının Açılış programında Organizasyon Komitesi tarafından; Dünya Veteriner Hekimleri Birliği ve Dünya Hayvan Sağlığı Ofisince “Antimikrobiyal Direnç” Teması ile ilgili hazırladığı Broşür ile 2012 yılı Birincilik Ödülü alan Prof.Dr.Ender YARSAN’a VESBA 2013 ONUR ÖDÜLÜ takdim edildi.   

Panel : “Hayvansal Gıdalarda Kalıntı”
27 Şubat 2013 – Trabzon
 

Trabzon Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimler Odası tarafından düzenlenen ve Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Yarsan ile Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Hilal Akkaya’nın sunum yaptığı ‘Hayvansal Gıdalarda Kalıntı’ konulu panel, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Devamı

Bilinçli Antibiyotik Kullanımı ve Sürü Sağlığı Yönetimi Semineri
23 Şubat 2013 - Isparta
 

Isparta Veteriner Hekimler Odası tarafından düzenlenen "Bilinçli Antibiyotik Kullanımı, Antibiyotiklerin İstenmeyen Etkileri ve Sürü Sağlığı Yönetimi" semineri 23 Şubat 2013 tarihinde gerçekleştirildi. Devamı

Türk Veteriner Hekimleri Birliği 45. Genel Kurulu - 24-25 Kasım 2012, Ankara
 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği 45. Olağan Kongresi 24-25 Kasım 2012 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ender Yarsan 243 oy ile en yüksek oyu aldı ve Merkez Konseyi Asıl üyeliğine seçildi.

Bilinçli Antibiyotik Kullanımı ve Antimikrobiyel Direnç Sempozyumu - 18 Ekim 2012, Perşembe
 

T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, TVHB, EKMUD ve Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği tarafından 18 Ekim 2012 tarihinde “Bilinçli Antibiyotik Kullanımı ve Antimikrobiyal Direnç Sempozyumu” ile 19 Ekim 2012 tarihinde "4. Türkiye Zoonotik Hastalıklar Sempozyumu”nu Ankara'da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy konferans salonunda gerçekleştirmiştir. 

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği
7. Olağan Genel KurulL
 

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği’nin 7. Olağan Genel Kurulu 15 Eylül 2012 Cumartesi Günü TEDAŞ Genel Müdürlüğü Misafirhanesi’nde gerçekleştirilmiştir. Genel Kurul’da Dernek Yönetim Kurulu asıl üyeliklerine Prof.Dr. Ender Yarsan, Dr. Levent Altıntaş, Dr. Begüm Yurdakök, Dr. Hüsamettin Ekici ve Araş.Gör.F.Gönül Aydın seçilmiştir. Devamı

Birinci Ulusal Süt Zirvesi ve Süt Zirvesi Konferansı
21-23 Mayıs 2012 – İzmir
 

İzmir Valiliği ve İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü tarafından organize edilen Birinci Ulusal Süt Zirvesi ve Konferansı 21- 23 Mayıs 2012 tarihleri arasında İzmir Çeşme Altın Yunus Otelde gerçekleştirilmiştir. Zirve kapsamında gerçekleştirilen Konferans Programında Merkez Konseyi Üyesi Prof.Dr.Ender YARSAN Süt Hayvancılığı, Hayvan Sağlığı ve Refahı başlıklı Oturumda, “Süte Geçebilen Zehirli Maddeler ve Sütte Veteriner İlaç Kalıntıları” başlıklı bir Sunum yapmıştır.

"Hayvansal Gıdalarda Kimyasal Kalıntı Problemi ve Antibiyotik/Antelmintik Direnç" Paneli - KARS
 

Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimler Odası İşbirliğince 11.05.2012 Cuma Günü Dünya Veteriner Hekimler Günü Münasebetiyle “Hayvansal Gıdalarda Kimyasal Kalıntı Problemi ve Antibiyotik/Antelmintik Direnç”Konulu Panel Düzenlendi. 

Veteriner Hekim Öğrenci Diyalogu Programı, ANKARA
 

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Kültür-Sanat ve İletişim Topluluğu ile Veteriner Fakültesi Öğrencileri Derneği’nin organizayonunu yaptığı Veteriner Hekim Öğrenci Diyalogu Programı 2-5 Mayıs 2012 tarihinde Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde gerçekleştirildi.  

2012 Dünya Veteriner Hekimleri Günü
 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından organize edilen Dünya Veteriner Hekimler Yılı Kutlamaları; 21 Nisan 2012 tarihinde TJK Ankara Hipodromu Şeref Salonunda ve 28 Nisan 2012 tarihinde Anıtkabir’de yapılan etkinliklerle gerçekleştirilmiştir.

 

Veteriner Hekimlikte Antibiyotikler ve Antibiyotik Direnci
 

2012 Yılı “Dünya Veteriner Hekimleri Günü” münasebetiyle Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği’nce “Veteriner Hekimlikte Antibiyotikler: Antibiyotiklere Direnç ve Direncin Çok Yönlü Etkileri” başlıklı bir Broşür çalışması gerçekleştirilmiştir. Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Ender YARSAN tarafından hazırlanan Broşür 2012 yılı teması olan “Antimikrobiyal Direnç” kapsamında ele alınmıştır.  

Kedi ve Köpeklerde Zehirli Bitkiler
 
 

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği ile Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği tarafından "Kedi ve Köpeklerde Zehirli Bitkiler" konulu bir Poster çalışması gerçekleştirilmiştir. Meslektaşlarımıza faydalı olması dileğiyle. ...Poster...

İstiklal Marşımızın Kabulünün 91. Yılı
 

12 Mart; İstiklal Marşımızın kabulünün 91. Yılı münasebetiyle Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi tarafından “Veteriner Hekim Mehmet Akif Ersoy” temalı bir Afiş çalışması gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan Afişler Bakanlık, Veteriner Hekim Odaları ve Meslek Örgütlerimize gönderilmiştir; Ankara’da Ulus, Sıhhıye ve Kızılaydaki Reklam alanlarında da 8-14 Mart 2012 tarihleri arasında sergilenecektir. ...Afiş...

Deney Hayvanları Kullanım Sertifikası Eğitim Programı (26 Aralık 2011- 6 Ocak 2012, Ankara)
 

Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu tarafından düzenlenen Eğitim Programında "Deney Hayvanlarında İlaç Kullanımı" başlıklı bir ders verdim.

Diyanet İşleri Başkanlığı Helal Gıda İstişare Toplantısı (27 Kasım 2011, Afyon)
 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantıları kapsamında Helal Gıda ile ilgili Afyonkarahisar'da bir toplantı gerçekleştirildi. "Hayvansal Ürünlerde Hormon" başlıklı sunu ile 27 Kasım 2011 de söz konusu Toplantıya katıldım.

5. Veteriner Fakülteleri Dekanlar Toplantısı (8-10 Aralık 2011, Elazığ)
 

Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi evsahipliğinde olacak şekilde 8-10 Aralık 2011 tarihlerinde 5.Veteriner Fakülteleri Dekanlar Toplantısı gerçekleştirildi. Uluslararası katılımlı olacak şekilde yapılan organizasyonda Yurt Dışından Veteriner Fakülteleri temsilcileri ve ülkemizdeki Veteriner Fakülteleri Dekanları ile Meslek Örgütü Temsilcileri Toplantıya katıldılar.

Veteriner Farmakokinetik Çalıştayı
24 Eylül 2011  – ANKARA
 

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği tarafından organize edilen “Veteriner Farmakokinetik Çalıştayı” 24 Eylül 2011 tarihinde Ankara’da Büyük Anadolu Otelinde başarıyla gerçekleştirildi. Ülkemizin farklı üniversitelerinden, Veteriner Fakülteleri Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalları yanında, diğer anabilim dalları ve fakültelerden ayrıca ilaç firmalarından da olacak şekilde yaklaşık 70 kişilik bir katılım sağlandı.

17. FECAVA Avrupa ve 6. KHVHD Kongresi (7-10 Eylül 2011)
 

17. FECAVA Avrupa Kongresi, 7-10 Eylül 2011 tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda organize edildi. Ülkemizden ve Yurtdışından 1000 in üzerinde veteriner hekim Kongreye katıldı; Türkiye’den ve dünyadan altmışa yakın konuşmacının olduğu kongre, 6 paralel salonda aynı anda simültane olarak gerçekleştirildi. Kongrede "Kedi ve Köpeklerde Zehirli Etkili Bitkiler" başlıklı bir Tebliğ sundum. Son derce başarılı ve faydalı bir Kongre oldu.

Mehmet Akif Ersoy Anma Toplantısı, Ankara
 

A2011 Mehmet Akif Ersoy Yılı kapsamnında TVHB tarafından bir anma Toplantısı düzenlenmiştir. Ankara'da Diyanet Vakfı Kocatepe Konferans Salonunda gerçekleştirilen Toplantı Mehmet Akif'e ilişkin Sinevizyon gösterisi ile başladı. Açılış Konuşması TVHB adına Prof.Dr.Ender Yarsan tarafından yapıldı. Daha sonra Protokol konuşmaları, Panel ve Klasik Türk Müziği dinletisi ile program tamamlandı.

Dünya Veteriner Hekimler Yılı Kutlamaları

 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından organize edilen Dünya Veteriner Hekimler Yılı Kutlamaları 23 Nisan 2011 tarihinde TJK Ankara Hipodromu Şeref Salonunda yapılan etkinliklerle gerçekleştirilmiştir. Etkinlikler kapsamında Veteriner Hekim Ressamlar Sergisi, Türk Veteriner Hekimleri Birliği 2011 yılı Onur, Basın Ve Hizmet Ödülleri töreni ve Dünya Veteriner Hekimleri Günü Koşusu yapılmıştır. Program kapsamında 22 veteriner hekim ressam tarafından yapılan tablolar sergilenmiş ve katılımcılar tarafından beğeniyle takip izlenmişlerdir.

Veteriner Hekimler Resim Sergisi, Ankara

 

Dünyada Veteriner Hekimliği Öğretiminin 250. Yılı dolayısıyla, VET 2011 Türkiye etkinlikleri kapsamında, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanlığı tarafından hazırlanan "Veteriner Hekimler Resim Sergisi", TBMM Şeref Holünde gerçekleşti. 22 Veteriner Hekim Ressamın hazırladığı 90 eser sergilendi.

VESBA 2011, Bursa

 

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Bursa Veteriner Hekimleri Odası tarafından Sektör Yöneticilerini, Akademisyenleri ve Öğrencileri bir arada buluşturmayı amaçlayan "Veteriner Hekimliğe Sektörel Bakış" VESBA'11 programı Bursa'da gerçekleştirildi. TVHB adına Merkez Konseyi Üyeleri Prof.Dr.Arif Altıntaş ve Prof.Dr.Ender Yarsan toplantıya katıldılar.

TVHB - Veteriner Bölge Odaları Başkanları, Bakanlık ve Meslek Örgütleri Toplantısı

 

TVHB Merkez Konseyi tarafından, yeni dönemde yapacağı çalışmalara temel oluşturacak şekilde 8 Ocak 2011 tarihinde Etlik Merkez Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’nde Veteriner Hekimleri Bölge Odaları, Bakanlığın ilgili birimleri, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı ile Meslek Örgütlerimizin temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildi.

AVBAT Semineri
 

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Bilim Topluluğu tarafından organize edilen Seminer Programında "Hayvansal Gıdalarda Veteriner İlaç Kalıntıları ve Halk Sağlığı Yönüyle Değerlendirilmesi" başlıklı konu Prof.Dr.Ender YARSAN tarafından sunulmuştur. Sunu

TVHB 44. Genel Kurul
 

TVHB 44. Genel Kurulu 27-28 Kasım 2010 tarihlerinde Ankara'da yapıldı. Çoğulcu bir katılım ve meslektaşlarımıza yakışır bir olgunlukta gerçekleştirilen Genel Kurul'da Dr.Mehmet Alkan başkanlığındaki liste (Prof.Dr.Ender Yarsan, Prof.Dr.Arif Altıntaş, Dr.Nahit Yazıcıoğlu, Talat Gözet, Ali Koç, Dr.Sinan Aktaş) seçimleri kazanmıştır. Hayırlı olması dileğiyle...

Rahmetle Anıyoruz
 

Vefatının üzerinden 10 yıl geçti (9 Kasım 2000); Rahmetli Babamı her zaman olduğu gibi Özlemle, Sevgiyle ve Rahmetle anıyoruz. Mekanın Cennet Olsun. Devamı

III.Ulusal Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Kongresi (29 Eylül - 2 Ekim 2010 Kuşadası)
 

III.Ulusal Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Kongresi 29 Eylül-2 Ekim 2010 tarihleri arasında Kuşadası'nda başarılı bir şeklikde gerçekleştirilmiştir. Devamı

III. Zoonotik Hastalıklar Sempozyumu, Ankara
 

Uluslararası katılımlı Sempozyum 1-2 Kasım tarihlerinde Ankara TOBB’a bağlı ETÜ Konferans Salonunda başarı ile gerçekleştirildi. Toplantıya yoğun olarak her iki Bakanlığın temsilcileri, Tıp ve Veteriner fakültelerinin öğretim üyeleri, Mesleki örgüt temsilcileri ile sahada çalışan tabip ve veteriner hekimler katıldı. Sempozyum açılışında TVHB adına Prof.Dr.Ender YARSAN açılış konuşmasını yaptı. Devamı

5. KHVHD "Anadolum" Sürekli Eğitim Kongresi
 

Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği tarafından organize edilen 5.KHVHD “Anadolum” Sürekli Eğitim Kongresi 15-16 Ekim 2010 tarihlerinde İstanbul Grand Cevahir Otel’de gerçekleştirildi. Kongre kapsamında ilk gün gerçekleştirilen oturumlardan “Anestezi” başlıklı oturumda Prof.Dr.Ender YARSAN Oturum Başkanı olarak görev yaptı. 

Dünya Veteriner Hekimleri Günü, Çanakkale
1 Mayıs 2010
 

Dünya Veteriner Hekimleri Günü kapsamında Çanakkale Veteriner Hekimleri Odası tarafından "Türk Veteriner Hekimliğinde Yeni Vizyonlar ile Antibiyotik Kullanımı ve İlaç Kalıntıları" başlıklı bir Panel gerçekleştirildi. Panele konuşmacı olarak TVHB Merkez Konseyi adına Prof.Dr.Ender YARSAN katıldı. Aynı günün akşamındaki Yemekle program tamamlandı. Sunu

III. Türk Veteriner Hekimliği Kurultayı;
23-25 Nisan 2010
 

Türk Veteriner Hekimleri Birliğinin öncülüğünde, veteriner hekim milletvekilleri, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Merkez ve Taşra teşkilatı bürokratları, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı, TVHB Merkez Konseyi Başkanı, veteriner fakülteleri dekanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Veteriner hekim odaları başkanları, meslek örgütleri ve ihtisas dernekleri başkanları ile özel sektör temsilcilerinden oluşan 500 Kurultay Delegesinin katılımıyla 23-25 Nisan 2010 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Sayın Prof.Dr. Rıfkı HAZIROĞLU makamında ziyaret edildi.

 

A.Ü.Veteriner Fakültesi Dekanı olarak atanan Sayın Prof.Dr.Rıfkı Hazıroğlu 21 Ocak 2010 tarihinde TVHB Merkez Konseyince ziyaret edildi.

“Mesleki Etik ve Deontoloji” Paneli – 26 Aralık 2009 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve Aydın Veteriner Hekimleri Odası tarafından 26 Aralık 2009 tarihinde Kuşadası Sürmeli Otel'de düzenlenen panelde “Mesleki Etik ve Deontoloji” ele alındı ve tartışıldı. Panele TVHB Merkez Konseyi II. Başkanı Prof Dr Arif ALTINTAŞ, Konsey Yönetim Kurulu Üyesi Prof Dr Ender YARSAN, Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Türkiye Temsilcisi Prof Dr İrfan EROL, Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Prof Dr Şakir Doğan TUNCER, Aydın VHO Başkanı Muharrem UÇMAKLIOĞLU ve Oda Yönetim Kurulu Üyeleri ile İl veya Bölge Oda Başkanlarımız ve meslektaşlarımız katıldı.

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun

 

Her gününüzün Bayram neşesi ve sevinci içinde geçmesi dileğiyle. Bayramınız Kutlu Olsun.

TVHB bu yıl da konunun paydaşlarıyla birlikte 21 Kasım 2009'da Etap Altınel Otelde "Kurban Keselim, Sağlığımızı Kesmeyelim" sloganıyla Basın Toplantısı gerçekleştirerek kamuoyunu bu konuda bilgilendirdi.

III. Ulusal Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Kongresi, Aydın

 

III.Ulusal Veteriner Farmakololoji ve Toksikoloji Kongresi 2010 yılında Aydın'da düzenlenecektir. Bu kapsamda olacak şekilde Kuşadasında Pine Bay otel ziyaret edildi, Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Farmakoloji ve Toksikoloji Anabilim Dalı ile görüşüldü. Kongre hazırlıkları devam etmektedir.

IV. KHVHD “ANADOLUM” Sürekli Eğitim Kongresi

 

Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği tarafından organize edilen 4.KHVHD “Anadolum” Sürekli Eğitim Kongresi 23-24 Ekim 2009 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi Maslak Kampüsü Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Kongre kapsamında ilk gün gerçekleştirilen oturumlardan “Farmakoloji” başlıklı oturumda Oturum Başkanı olarak görev aldım. Yaklaşık 350 meslektaşımızın 2 gün boyunca dikkatle izlediği kongre başarılı şekilde tamamlanmıştır.

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneği VI. Olağan Genel Kurulu

 

Derneğimizin 6. Olağan Genel Kurulu  26 Eylül 2009 Cumartesi günü Dernek Merkezi’nde yapılmıştır. Bu Dönem için Yönetim Kurulu şu şekilde oluşturulmuştur; Başkan: Prof.Dr.Ender YARSAN; Başkan Yardımcısı: Dr.Levent ALTINTAŞ; Genel sekreter: Araş.Gör.Begüm YURDAKÖK; Muhasip Üye:Araş.Gör.Hüsamettin EKİCİ; Üye: Dr.Fevziye İpek KESKİN. Yeni Dönemin Hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Doçentlik Sınavı, Elazığ (24.06.2009)

24 Haziran 2009 tarihinde Elazığ'da Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesinde Doçentlik Sınavı'nda Jüri Üyesi olarak bulundum. Misafirperverliklerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum. Bu dönemde Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji alanında Doçent ünvanı alan Doç.Dr.Mehmet Özdemir, Doç.Dr.Gökhan Eraslan ve Doç.Dr.Murat Kanbur'u da tebrik ediyorum.

Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Veteriner Hekimleri Birlikleri Toplantısı, 11.06.2009

 

Balkan ve Karadeniz Ülkeleri Veteriner Hekimleri Birlikleri (BaBSeVA) Toplantısı Bükreş’te gerçekleştirildi. Romanya Veteriner Hekimleri Birliği’nin ev sahipliği yaptığı toplantıya Romanya ile birlikte Bulgaristan, Sırbistan, Moldova, Yunanistan ve Türkiye’den katılım oldu. TVHB adına Merkez Konseyi II.Başkanı Prof.Dr.Arif ALTINTAŞ ve Merkez Konseyi Üyesi Prof.Dr.Ender YARSAN söz konusu Toplantıya katıldılar. Sunu

Veteriner Sağlık Ürünleri Sanayicileri Derneği Semineri, 22 Mayıs 2009
 

Veteriner Sağlık Ürünleri Sanayicileri Derneği, VISAD tarafından 22 Mayıs 2009 'da Ankara'da Dedeman Otelde "Avrupa Birliği'nde Veteriner Sağlık Ürünlerinin Fiyatlandırılması ve Dağıtımı" konulu bir seminer gerçekleştirildi. Aynı zamanda Visad'ın Ankara'daki yeni hizmet binasının açılışı ve Visad Genel Kurulu da yapıldı. TVHB adına Toplantıya Prof.Dr.Ender YARSAN katıldı.

Ankara Üniversitesi Futbol Turnuvası 2009
 

Ankara Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen ve merhum Prof.Dr. Nihat TUNCER'in adına düzenlenen Futbol Turnuvasında Öğretim Üyeleri bölümünde Birinciliği Veteriner Fakültesi kazandı.

Merhum Muhsin YAZICIOĞLU için TVHB Tarafından Anma Töreni Düzendi
 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi, 9 Mayıs 2009 Cumartesi Günü, Etlik Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü Bahçesinde, Meslektaşımız Merhum Muhsin YAZICIOĞLU için bir anma töreni düzenledi ve Kuran okuttu. Güzel bir havada gerçekleşen anma törenine, Meslektaşlarımız tarafından yoğun bir ilgi oldu.

25 Nisan 2009 Dünya Veteriner Hekimleri Günü Kutlandı
 

İlk olarak 2001 yılında tüm Dünya Ülkerleri ile Ülkemizde de kutlanmaya başlanan Dünya Veteriner Hekimleri günü bu yılda çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ankara’da TVHB tarafından gerçekleştirilen kutlamalar Anıtkabir’de çelenk konulması, saygı duruşu ve Şeref defterinin imzalaması ile başladı, daha sonra Ankara Etap Altınel Otel’de düzenlenen törenle devam edildi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Ziyaret Edildi (22.1.2009)
 

TVHB Merkez Konseyi Başkanı Dr.Mehmet ALKAN, II.Başkan Prof.Dr.Arif ALTINTAŞ, Merkez Konseyi Üyesi Prof.Dr.Ender YARSAN ve Dünya Veteriner Hekimleri Birliği Türkiye Temsilcisi Prof.Dr.İrfan EROLdan oluşan bir heyet, Mesleğimizin sorunları ve çözüm önerileri konusunda, 22.1.2009 tarihinde Tarım ve Köyişleri Bakanı Sayın Dr.M.Mehdi EKER makamında ziyaret etti.

II. Türkiye Zoonotik Hastalıklar Sempozyumu

Sağlık Bakanlığı, Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı, Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından Uluslar arası katılımlı II. Türkiye Zoonotik Hastalıklar (Kene Kaynaklı Enfeksiyonlar) Sempozyumu 27-28 Kasım 2008 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

TVHB 43. Büyük Kongresi

Türk Veteriner Hekimler Birliğinin 43. Büyük Kongresi 15-16 Kasım 2008 tarihlerinde çok büyük bir katılımla Etap Altınel Otel'de yapıldı. Aşağıdaki liste seçimleri kazandı.

Dr. Mehmet ALKAN (192),  Prof. Dr. Arif ALTINTAŞ   (184),  Ali KOÇ (181),  Kerim BİTLİSLİOĞLU (181), Prof. Dr. Ender YARSAN (186), Mustafa TUFAN (179), Dr. Erdoğan ŞAHİN (180)

Türkiye’de Veteriner Hekimliği Öğretimi, 166. Yılı
 

Türkiye’de veteriner hekimliği öğretimine başlanmasının 166. yılı, 23 Ekim 2008 tarihinde Üniversitemiz Veteriner Fakültesi’nde düzenlenen törenle kutlandı. Törene A.Ü. Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, Veteriner meslek kuruluşlarının temsilcileri, öğretim elemanları, öğrenciler ile EAEVE Başkanı Prof. Dr. Dr. Marcel Wanner ve Hannover Veteriner Üniversitesi Başkanı Dr. Gerhard Grief de katıldı.

TAIEX Toplantısı (Zagreb)
 

18 Mart 2008 tarihinde Zagreb'te FVE'nin de katılımıyla Veteriner İlaçlarıyla ilgili son mevzuatların değerlendirildiği bir Workshop gerçekleştirildi. Veteriner ilaçlarında mevzuata ilişkin ayrıntılı bilgi sunulması yanında özellikle bu sahada Farmakovijilans kavramı ve uygulamaları konusunda ayrıntılı değerlendirmeler yapıldı. Aynı şekilde atlarda ilaç kullanımı konusunda da bilgi sunuldu.

Halkımızın Sağlığı Kenelerin İnsafına Terkedildi
 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından 15 Temmuz 2008 tarihinde bir Basın Toplantısı gerçekleştirildi. TVHB Başkanı Dr.Mehmet Alkan ve Merkez Konseyi üyeleri Dr.Nahit Yazıcıoğlu, Talat Gözet, Ali Koç ile Prof.Dr.Ender Yarsan ve diğer katılımcılar Basın toplantısında hazır bulundular.

Uluslararası Veteriner Halk Sağlığı Kongresi
 

12-13 Nisan 2008 tarihlerinde Antalya'da Uluslararası Veteriner Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği Kongresi gerçekleştirildi. Türk Veteriner Hekimleri Birliğinin öncülüğünde SETBİR ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın da katılımıyla yapılan Kongre Antalya'da başarılı bir şekilde tamamlandı. Dünya Veteriner Hekimleri Birliği, FVE ve OİE gibi kuruluşlar da Kongreye katıldılar.

Antibiyotik Kullanım Stratejileri ve Kalıntıları Sempozyumu

10-11 Eylül 2007 tarihinde Bornova Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü tarafından İzmir'de düzenlenen Sempozyum başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. TVHB adına katıldığım toplantıda "Hayvan Sağlığı Hizmetlerinde Antibiyotik Kullanım Stratejileri ve Veteriner Hekimlerin Rolü" başlıklı bir tebliğ sundum. Tebliğ

Çanakkale Deniz Zaferi, 18 Mart 1915
 

Çanakkale Deniz Zaferinin Yıldönümünde Tüm Şehitlerimizi ve Kahraman Ecdadımızı Rahmetle, Minnetle ve Saygıyla Anıyoruz...

Şu Boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyâda eşi?
En kesif orduların yükleniyor dördü beşi.
-Tepeden yol bularak geçmek için Marmara’ya-
Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya.
...

Elazığ - Doçentlik Sınavı (26.12.2008)

26 Aralık 2008 tarihinde Elazığ'da Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesinde Doçentlik Sınavı'nda Jüri Üyesi olarak bulundum. Misafirperverliklerinden dolayı herkese teşekkür ediyorum. Ayrıca bu dönemde Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji alanında Doçent ünvanı alan Doç.Dr.Kürşat Yapar'ı da tebrik ediyorum.

TVHB Kurban ile ilgili Basın Açıklaması
 

TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ, VETERİNER HEKİMLERİ DERNEĞİ, TÜRK VETERİNER HEKİMLERİ BİRLİĞİ VAKFI, ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ, ANKARA ÜNV. VET. FAK. GIDA HİJY. VE TEKN. BÖLÜMÜ 29 Kasım 2008 tarihinde Ankara'da Etap Altınel'de Kurban ve Halk Sağlığı ile İlgili Basın Açıklaması yaptı.

İlaç Klinik Araştırmalarında Etik Yaklaşım Kursu
 
 

İlaç Klinik Araştırmalarında Etik Yaklaşım Kurs Programı. T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü. 12-14 Kasım 2008. İlci Otel-Ankara. Kurs Programının ikinci gününde (13 Kasım 2008, 13:30-15:30) Oturum Başkanı olarak katıldım.

Özlük Hakları Konusunda TVHB Çalışmaları
 

21 Haziran 2008 tarihinde Meslek Örgütü Başkanları ve Veteriner Hekim Odalarını da katılımıyla Özlük Hakları konusunda yoplantı yapıldı. Merkez Konseyi Başkanı Dr. Mehmet ALKAN’ın açılış konuşması ve konuyla ilgili değerlendirmelerinden sonra, bütün oda başkanları ve meslek örgütleri, gündemde belirtilen konularla ilgili olarak görüşlerini dile getirdiler ve bu konuda yapılacak çalışmalar kararlaştırıldı.

26 Nisan 2008 Dünya Veteriner Hekimleri Günü Kutlandı
 
 

Ülkemizin de üyesi olduğu Dünya Veteriner Hekimleri Birliği, her yıl Nisan ayının son Cumartesi gününün "Dünya Veteriner Hekimler Günü" olarak kutlanmasını kararlaştırmış, ilk kez 28 Nisan 2001 günü Dünya Ülkeleri ile birlikte Dünya Veteriner Hekimleri Birliği üyesi olan Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından organize edilerek kutlanmıştı. Dünya Veteriner Hekimleri Günü bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Gelişmeyi Hızlandırıcı Maddeler (Prof.Dr.Ender Yarsan)

 

Gelişmeyi hızlandırıcı maddelerin kullanımı ile ilgili tartışmalar geçmişte olduğu gibi bugün de sürmektedir. Bu türden maddelerin kullanımı konusunda ülkeler arasında farklılıklar vardır. Devamı

 
İkinci Ulusal Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Kongresi

 

Veteriner Farmakoloji ve Toksikoloji Derneğinin öncülüğünde II. Kongremizi 6-8 Eylül 2007 tarihleri arasında Samsun'da başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. 3. Kongre 2010 yılında Aydın'da olacak. Kongre'de "Arı Hastalıklarında Tedavi" başlıklı bir tebliğ sundum.

 

A.Ü.Veteriner Fakültesi Mezuniyet Töreni

Ülkemizin ilk Akredite Veteriner Fakültesi Ünvanını alan (18 Nisan 2007 tarihinde) Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde 4 Temmuz 2007 tarihinde Diploma töreni yapıldı. Akredite bir Fakülteden mezun olan öğrencilerimiz Meslek Yemini ederek diplomalarını aldılar. Başarılarının ve mutluluklarının devamlı olması dileğiyle...

 

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

KKKA, Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirus soyundan virüslerin meydana getirdiği, şiddetli seyir gösteren, öldürücü, kenelerle bulaşan zoonoz bir hastalıktır.

 

Serbest Veteriner Hekimlik ve Veteriner Sağlık Ürünleri Sempozyumu

17-18 Mart 2007 tarihinde TVHB ve Konya Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası öncülüğünde Serbest Veteriner Hekimlik ve Veteriner Sağlık Ürünleri Sempozyumu gerçekleştirildi. Sempozyum sonunda Veteriner sağlık ürünleri ile ilgili değerlendirme TVHB Merkez Konseyi Üyesi Prof.Dr.Ender YARSAN tarafından yapıldı.

 

Avian Influenza Sempozyumu

15–16 Subat 2007 tarihlerinde Lütfi Kirdar Uluslar arasi Kongre ve Sergi Sarayi'nda gerçekleştirildi. “Avian Influenza: Türkiye Deneyimi” konulu panele Merkez Konseyi adına katıldım. Panel Sunusu

 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Çalıştayı

Türk Veteriner Hekimleri Birliği ev sahipliginde 23-24 Aralık 2006 tarihlerinde Antalya Porto Bello Otel'de, Türk Veteriner Hekimligi'nin yeni vizyonu, mesleki ve sektörel politikaların belirlenmesine yönelik çalıstay gerçeklestirildi.